Staff by Department

Admissions

Anna Mullis, VP Enrollment Management & Marketing

Lea Anne Box, Admissions Assistant 

Leslie McGraw, Admissions Operations

 

Advancement

Sandra Young, President

Diana Clark, Director of Annual Giving

Jennifer Douglas, Executive Assistant

Lesley Farmer, Vice President of Community & School Relations

Pam Schneider, Director of Alumni & Community Engagement

Delaine Thiel, Vice President of Development 

 

Athletics

Kevin Bruggeman, Interim Athletic Director

Bobby Griggs, Asst. Athletic Director 

Leslie McGraw, Athletic Operations

 

Business and Computers

Shane Munson

Michael Tate

David Wu, Director of Equity and Inclusion 

 

Business Office

Cathy Boyd, Vice President of Finance and Operations

Julie Brinkman, Staff Accountant

Jennifer Huff, Business Office 

 

Cafeteria

Tonya Hickey, Cafeteria Manager

Anne Brownell

Jan Fogle

Yvonne Henley

Tonya Hickey

Joanie Hite

Missy Johnson

Kathleen Noonan 

 

Counseling

Travis Gabehart, Class of 2021 Seniors

Natalee Chartier, Class of 2022 Juniors

Stephen Dorsett, Class of 2023 Sophomores

Melissa Cashman, Class of 2024 Freshmen

Rebecca Bernotas, School Psychologist 

 

English

Kathleen Elliott

Katherine Gartland

Carmen Geraci

Meredith Mullins

Ryanne Pults

Lori Rink

Tim Wiesenhahn 

 

Equity and Inclusion

David Wu, Director of Equity and Inclusion 

 

Fine Arts

Lawrence Banks, Band

Carmen Geraci, Drama

Rebecca Gognat-Kegebein, Art

Greg Jackson, Band

Katie Owen, Choir

Cindy Stokes, Art

Robert Vanover, Choir

Allison Weitkamp, Band

Nathan West, Drama 

 

High Marks

Brandi Larkey, Director of High Marks

Ross Lovely

Lindsay Munson

Kathryn Sandefer

Mary Sparks, High Marks Assistant

 

Health and PE

Kevin Bruggeman

Ashley Federle

Ron Kelly

 

Internal Operations

Cathy Boyd, VP Finance & Operations

 

Main Office

Mathew George, Principal

Ann T. Bruggeman, Asst Principal of Student Life

Mathilda Carter, Registrar

Jonathan Kincheloe, Asst. Principal of Academic Affairs and Faculty Development

Nicki Ryan, Front Desk/Attendance

 

Maintenance

Chris Gallagher, Director of Facilities

Tim Fuamatu

Anthony Gartin

Troy Hatfield, Transportation Manager

Steve McGraw, Assistant Facilities Director

 

Mathematics

Lisa Gadberry

Anne Bradford

Marty Brown

Theresa Brown

Bobby Griggs

Kristian Klaene

Charlene Legere

 

World Language

Monica Diez, Spanish

Rachel Arauz, French

Javier Garcia-Penya, Spanish

Cory Gilbert, Latin

 

Religion

Michael Allen

Esther Breeding

Missy Cole

John Keane

Steve LeBrun

Christy Nash

Brendan O'Sullivan

Nick Smith

Terry Quigley

Gerry Zuniga

 

Science

Kevin Bailey

Ruth Anne Boyd

Anne Edelen

Ggreg Jacobelli

Allison Pruitt

Carrie Roberts

Cynthia Smith

Nigel Smith

Sarah List

 

Social Studies

Daniel Bowling
Greg Hilvers

Brandon Salsman

Justin Sealand

David Smith

Nigel Smith

Lee Tegt

 

Spiritual Life Center

Christy Nash, Spiritual Life Director

Fr. Norman Fischer, School Chaplain

Ryanne Pults, Spiritual Life Associate Director

Rachel Scanlon, Service Club Coordinator

 

Technology

Carol Ritchie

Michael Tate